Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zásady správného oblékání

17. 4. 2008

Zásady správného oblékání

Oblékání

V prvních týdnech budete vaše miminko často oblékat. Budete tedy potřebovat několik oblečení v malé velikosti. Nekupujte před narozením dítěte příliš mnoho věcí. Za prvé ještě nevíte, jak bude vaše miminko po narození veliké a za druhé miminko po narození rychle roste. Mohlo by se tedy stát, že spoustu oblečení by obléklo jen jedenkrát nebo vůbec ne.
Oblečení by se mělo snadno oblékat, prát v pračce a mělo by být z přírodních vláken. Záleží také kdy se vaše miminko narodí - v zimě budete potřebovat teplou čepičku, rukavičky a teplejší svetříky, v létě zase spíše klobouček proti slunci, trička s krátkým rukávem nebo letní obleček, který má krátké rukávy a je bez nohaviček.

<>Při nákupu oblečení si vybírejte z velikostí 58 -64.
  Budete potřebovat :
 • šest košilek, triček nebo body
 • osm kombinéz nebo dupaček
 • dva kabátky nebo svetříky
 • dva páry měkkých ponožek
 • čepičku nebo klobouček
 • dvě noční košilky
 • navlékací rukavičky

Při nákupu triček preferujte s velkým výstřihem, obálkového typu nebo zavinovací tričko, rukávy trička nesmí být příliš úzké a materiálem by měla být 100% bavlna, výborné jsou také body, které mají zapínání na patentky - výborně drží plenky, děťátko můžete dobře přebalovat, jsou s krátkým nebo dlouhým rukávem a vy máte jistotu, že vašemu miminku nebude táhnou na záda či bříško.
Při nákupu kombinéz nebo dupaček kupte ty, které má zapínání ve předu a v rozkroku - lépe se obléká a snadněji můžete také přebalovat. Kupte takovou velikost, která nechá vašemu dítěti dostatek volnosti, těsný obleček není vhodný.
Svetříky nekupujte mohérové nebo upletené z chlupaté vlny a dále svetříky s velkými dírkami - miminko by si do nich mohlo zaplést prstíčky. Při nákupu sledujte dobře zapínání tak, aby se svetřík dal snadno obléct.
Ponožky musí být dostatečné volné a měkké, nesmí se zařezávat děťátku do nožiček. Můžete také koupit látkové botičky a to i když dítě ještě nechodí.

Oblékání a svlékání miminka

Dítě oblékejte a svlékejte buď na přebalovací podložte nebo dece. Místo volte tak, aby bylo pro dítě zajímavé, zavěste nad něj nějakou hračku, mějte v blízkosti nějaké obrázky. Při oblékání si na jednu hromadu připravte všechno potřebné oblečení, rozepněte všechny knoflíky, rozvažte potřebné šňůrky. Dítěti se oblékání nemusí líbit. Pracujte tedy opatrně a snažte se upoutat pozornost dítěte mluvením, laskáním nebo hračkou. Pamatujte si, že při oblékání i svlékání netaháme za dítě, ale za oblečení.

  - Při oblékání trička natáhněte výstřih a jeho zadní okraj navlékněte dítěti za hlavu, jemným a rychlým pohybem dejte přední okraj výstřihu dítěti pod bradu. Pak opatrně zdvihněte hlavičku dítěte a posuňte zadní díl trička na jeho krček. Jednu svou ruku strčte do rukávku trička a prsty jej roztáhněte, s pomocí druhé ruky chyťte dítě za pěstičku, jednou rukou držte pěstičku a druhou rukou navlékněte rukáv na paži. Stáhněte tričko na zádech a oblečte stejně i druhý rukáv. Stáhněte tričko na bříšku, uchopte děťátko za kotníky , zdvihněte mu zadeček a stáhněte tričko na zádech. Pokud místo trička oblékáte body, pak upravte v rozkroku a zapněte.

  - Při svlékání trička si tričko na bříšku vyhrňte a jednou rukou uchopte dítě za loket. Tričko přetáhněte přes pěstičku, totéž udělejte s druhým rukávem. Všechnu látku trička shrňte do ruky, roztáhněte tak, aby jste mohla dobře přetáhnout výstřih trička přes hlavičku. Po přetažení trička nadzvedněte dítěti hlavičku a tričko vytáhněte.

  - Při oblékání dupaček shrňte jednu nohavici až k chodidlové části a navlečte ji na chodidlo dítěte a nohavici natáhněte na celou nohu, stejně oblékněte i druhou nohavici. Uchopte dítě za kotníky a vysuňte horní díl dupaček dítěti pod záda. Upravte dupačky na bříšku a zapněte šráky dupaček.

  - Při svlékání dupaček, rozepněte šráky a dupačky stáhněte na bříško a pod zadeček, pak opatrně stáhněte obě nohavice.

  - Při oblékání kombinézy si rozepnutou kombinézu položte předním dílem nahoru a dítě položte na kombinézu tak, aby jeho krček byl na úrovni výstřihu dupaček, shrňte jednu nohavici až k chodidlové části a navlečte ji na chodidlo dítěte a nohavici natáhněte na celou nohu, stejně oblékněte i druhou nohavici. Jednu svou ruku strčte do rukávku a prsty jej roztáhněte, s pomocí druhé ruky chyťte dítě za pěstičku, jednou rukou držte pěstičku a druhou rukou navlékněte rukáv na paži. Po oblečení druhého rukávu zapněte všechny patentky od zdola nahoru.

  - Při svlékání kombinézy rozepněte všechny patentky, chyťte dítě za kotník a stáhněte nohavici, totéž udělejte s druhou. Uchopte dítě za kotníky a kombinézu shrňte co nejdále pod dítě. Zasuňte ruku do rukávu a druhou rukou podržte dítě za loket. Prsty roztáhněte manžetu rukávu a stáhněte rukáv. Opakujte s druhým rukávem. Rukou dítěti nadzvedněte hlavu a horní část trupu a vytáhněte z pod něj kombinézu.

   

Dítě se učí oblékat samo

Přibližně ve dvou letech se naučí dítě samo svlékat tričko nebo ponožky, ve třech letech se bude samostatně oblékat. V tomto období nakupujte věci, co se oblékají velmi snadno a nechte dítě, aby maximum věcí dokázalo samo.

 

  Zásady
 • nechte dítě, aby se oblékalo, svlékalo vlastním tempem, buďte trpělivé a nespěchejte
 • nachystejte mu věci v pořadí, jak si je má oblékat
 • kalhoty a sukně kupujte na gumu
 • kupujte věci, které se zapínají na velké knoflíky nebo na suchý zip
 • naučte dítě zapínat knoflíky zdola nahoru
 • boty mu nachystejte tak, aby před pravou nohou měl pravou botu a naopak