Jdi na obsah Jdi na menu
 


mléčná strava počáteční a pokračovací

11. 4. 2009

Co znamená „počáteční výživa“?

Mléčná výživa se dělí na počáteční výživu, která je určena speciálně pro výživu v prvních měsících po narození, a na pokračovací výživu, která je určena pro miminka jako příkrm.

Počáteční výživa má takové složení, které dodává miminku v prvních čtyřech měsících všechny živiny a tím může být používána samostatně.

Výživa  1

Kromě mléčného cukru miminko dostane minimálně další uhlohydrát, například zdravý škrob. Tím je výživa hustší. Tato větší hustota a delší doba setrvání škrobů v žaludku miminka přispívá k delšímu zasycení. Rozestupy mezi krmením se mohou zvětšovat.

Počáteční výživu lze používat déle než 4 měsíce, dokud Vaše miminko zasytí. Potom je však již nutný příkrm.

Typ na množství

Myslete na to, že množství uvedené na krabičce může být pouze orientační a jedná se o průměrné množství, zjišťované na základě velkého počtu dětí.

Kolísání hladu Vašeho miminka je tedy naprosto přirozené. Nemělo by Vás tedy zneklidňovat, pokud Vaše dítě jednou láhev nedopije a později má zase větší hlad nebo dokonce potřebuje přídavek.

Zdravé miminko samo dokáže regulovat množství výživy a měli byste toto kolísání chutě respektovat. Pravidelná kontrola váhy jednou týdně Vám dá jako rodiči jistotu, že Vaše dítě dobře prospívá.


Co znamená „pokračovací výživa“ nebo „pokračovací mléko“?

Mléčná výživa ve věku příkrmu se nazývá pokračovací výživa. Měla by se dětem dávat nejdříve od ukončeného 4. měsíce a doplňuje jako výživa z láhve smíšenou stravu u dvouletých dětí. Pokračovací mléko má v souladu s potřebami starších kojenců vyšší obsah bílkovin a minerálních látek.

Složení odpovídá potřebě živin u starších kojenců, kteří již dostávají příkrmy. Je nutné si však uvědomit, že pokračovací výživa nemůže nahradit mateřské mléko během prvních čtyř měsíců života.

HiPP nabízí dva produkty pokračovací výživy:

Výživa  2

Pokračovací mléko neobsahuje tolik minerálních látek a bílkovin jako kravské mléko, které by se v prvním roce nemělo podávat neředěné jako výživa v láhvi.

 2 je obohacena železem a jódem – dvěmi živinami, které Vaše miminko potřebuje ve druhém roce života.  Výživa  HA 2 obsahuje částečně štěpenou mléčnou bílkovinu, která je snadněji stravitelná.