Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pití

14. 4. 2009

Pije Vaše dítě dostatečně?

Plně kojený kojenec nepotřebuje většinou žádnou tekutinu kromě toho, když se hodně potí nebo má průjem.

Čím víc pevné stravy Vaše dítě dostává, tím důležitější je pití. Pokud je Vaše dítě již přikrmováno, potom je vedle mléka nutné dodatečné pití.

Děti potřebují asi 400 ml tekutiny denně, včetně mateřského mléka a kojeneckého mléka.

Pro zahnání žízně se hodí speciální čaje pro děti, šťávy ředěné převařenou vodou, čaje & ovocné nápoje, převařená čistí voda nebo minerální voda, která je vhodná speciálně pro kojence a batolata (je to napsáno na etiketě).

Nejlépe je dávat nápoj mezi, k nebo po jídle, ale ne krátce před jídlem, protože by došlo k omezení chuti k jídlu

Co a jaké množství by měli kojenci a batolata vypít?

Podobně jako kojenci mají také děti a batolata relativně vysokou potřebu tekutin a proto potřebují dodatečné nápoje. Dítě ve věku 1-4 roky by mělo denně vypít cca. 1 litr tekutin.

Nejvhodnější je minerální voda, ředěné kvalitní ovocné a zeleninové šťávy,  ovocno-karotková šťáva, ale také čaje (ovocná směs, bylinky, fenykl nebo ovoce). Velmi vhodná je také směs čaje a šťávy (např. Fenyklový čaj s jablečnou šťávou), která je bez přídavku cukru.

Nápoje jako Cola a sladké limonády obsahují mnoho cukru, mají velký obsah kalorií a nejsou proto doporučovány. Dětem nebo batolatům by se neměly dávat ani nápoje s obsahem kofeinu a sladidel.

Důležité:

  • Žízeň je nutné zahnat hned
  • Nenechávejte láhev dítěti, ale držte ji sami, abyste zabránili stálému sání!
  • Po prvních narozeninách by již dítě nemělo pít z láhve, protože stálé sání by mohlo vést ke vzniku zubního kazu. Proto se pokuste, aby si dítě zvyklo na pití z hrnečku.

Pití z hrnečku

Také pití z hrnečku se musí dítě naučit: Můžete to trvat i dva nebo tři měsíce. Proto je dobré s hrnečkem začít již v průběhu sedmého až osmého měsíce.

Tímto způsobem svému dítěti ulehčíte pití z hrnečku:

  • Držte hrníček zatím sami a dávejte dítěti malé dávky.
  • Důležitá je správná volba nádoby. Dobrý je speciální „cvičný hrneček“ nebo hrneček s větším otvorem. S úzkými a vysokými nádobami nebo hrnky s uchem nebude dítě umět zacházet. Dejte proto dítěti hrneček se dvěma uchy – nebo s malým obvodem, který dítě dobře uchopí do ruky.