Jdi na obsah Jdi na menu
 


vývoj dětí 1-4 měsíc

15. 4. 2009

Miminko je na světě

Mateřské mléko

Mateřské mléko je pro Vaše miminko základem jeho zdravého vývoje a vývinu.Obsahuje totiž vyváženou kompozici látek, které jsou pro zdravý růst děťátka nezbytné. Mléko obsahuje živiny a minerální látky, vitamíny, hormony, enzymy i protilátky.
Vaše mateřské mléko je tak výživné, že vystačí jako jediný pokrm až do šestého měsíce věku vašeho děťátka. Mateřské mléko nemá vždy stejné složení. To se mění podle toho, jak se dítě vyvíjí, aby co nejvíce uspokojovalo jeho potřeby. Je pro miminko tou nejlepší vakcínou. Snižuje riziko střevních, močových a dýchacích infekcí, zánětu středního ucha, astmatu, cukrovky, ale i alergií na potraviny. V průběhu kojení vzniká silná emotivní vazba mezi Vámi a Vaším miminkem.

Složení mateřského mléka

Zdravé miminko nepotřebuje žádné další tekutiny navíc, a to až do 6. měsíce!

1. měsíc

Pro miminko, které se právě narodilo, je přechod z bezpečného prostředí na svět obrovskou změnou. Na některé podněty je zvyklé - v době těhotenství vnímalo různé zvuky, především tlukot matčina srdce a její hlas. Po narození dokáže na zvuky reagovat – budeme-li na něj mluvit nebo uslyší-li zvuk chrastítka, otočí se. Miminko dokáže rozeznat světlo a tmu.

Vizuálně vnímá hračky a různé předměty, které má vzdáleny asi 30 cm. Dává přednost hračkám, které ho upoutají svou barevností. Miminko rozezná blízké osoby a pozitivně na ně reaguje.

průměrná váha: 3 - 5 kg
spánek: 10 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 2 až 3 hodiny)


Jak vzniká mateřské mléko? Vytváří se v mléčných žlázách uložených v obou prsech. V těhotenství se mléčné žlázy zvětšují a tvoří se v nich tekutina zvaná mlezivo. Od mateřského mléka se liší tím, že má větší energetickou hodnotu a větší množství bílkovin i minerálních látek. Třetí nebo čtvrtý den po porodu se mlezivo mění v mateřské mléko. Kojení by nemělo trvat v prvních dnech déle než deset minut. V dalších dnech, kdy budou bradavky již odolnější, můžete kojit 15 až 20 minut. Důležité je miminko po ukončení kojení podržet ve svislé poloze, aby si mohlo říhnout – a spolykaný vzduch ho netlačil v bříšku.

2. měsíc

Vaše miminko už udrží na chvíli vzpřímenou hlavičku, a to i v poloze na bříšku. Začíná reagovat na hračky, sleduje předměty a otáčí za nimi hlavičku. Nejvíce jej ale zajímá lidský obličej – umí se usmát a vnímá, pokud se na něj smějete vy. Reaguje na zvuky. Ručičky mívá sevřené v pěst, zdvihá a kope nožičkama.


průměrná váha: 3 - 5 kg
spánek: 10 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 2 až 3 hodiny)


Proč dáváme přednost kojení před ostatními způsoby výživy dítěte? Kojení je tím nejlepším a nejjistějším způsobem výživy novorozence. Po tisíce generací bylo mateřské mléko v praxi dokonale vyzkoušeno a stále představuje to nejlepší, co může dítě dostat. Je vždy k dispozici v čerstvém stavu, nemusí se připravovat. Je ideální svým složením i množstvím, teplotou i sterilitou. Obsahuje dostatek obranných látek proti běžným infekčním nemocem a kojence chrání do té doby, dokud není sám schopen protilátky vytvářet.

3. měsíc

Hlavičku už miminko udrží ve vzpřímené poloze déle, v poloze na bříšku dovede „pást koníčky“. Živěji sleduje předměty zrakem i pohybem hlavy a vydrží jej sledovat i delší dobu. Má-li nad postýlkou zavěšené hračky, pozorně je sleduje. Zajímá se o okolí a dokáže projevit svou spokojenost i nespokojenost. Začíná tím aktivněji „komunikovat“ se svým okolím.

průměrná váha: 3 - 5 kg
spánek: 10 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 2 až 3 hodiny)


Ve třetím měsíci po porodu se může stát, že se tvorba mléka sníží. Jde o normální a přechodný jev, nebuďte tím zneklidněny a snažte se kojit dále. Během celého období kojení nezapomínejte denně vypít 1,5–2 litry tekutin, především mléka. Výhody kojení jsou jednoznačné – miminko chrání před průjmy, před infekcí dýchacích cest, alergií, studie prokázaly i lepší vývoj duševních schopností kojených dětí.

4. měsíc

Vaše miminko si prohlíží obě ruce a hraje si s nimi. Vysoko zvedá nožky nad podložku a začíná se převracet na bok. Cíleně se otáčí za zvuky. Vyžaduje si vaši pozornost a hlasitě se směje. Když vašeho drobečka přitáhnete za ruce, zvedá hlavičku. V poloze na bříšku zvedá hlavu a hrudníček, má roztažené paže. Nejistě se natahuje po hračce, po jejím uchopení s ní mává. Maminku pozoruje více, než hračky. Brouká si a hlasitě se směje. Poznává se v zrcadle a směje se na sebe, snaží se upoutat pozornost. Získává schopnost soustředit se. Miluje hry, napodobuje vás.

průměrná váha: 5 - 7 kg
spánek: 9 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 2 až 3 hodiny)