Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživa miminka, kojení

11. 4. 2009
Kojení

Obrázek kojení


Mateřské mléko

Mateřské mléko je pro Vaše miminko základem jeho zdravého vývoje a vývinu. Obsahuje totiž vyváženou kompozici látek, které jsou pro zdravý růst děťátka nezbytné. Mléko obsahuje živiny a minerální látky, vitamíny, hormony, enzymy i protilátky. Vaše mateřské mléko je tak výživné, že vystačí jako jediný pokrm až do šestého měsíce věku vašeho děťátka. V případě, že na doporučení lékaře se rozhodnete miminko přikrmovat již od čtvrtého měsíce, je nadále velmi důležité mateřské mléko, které je dokonale vyváženým pokrmem, posiluje obranyschopnost a chrání mladý organismus před alergickými reakcemi.

Pokud máte mléka nedostatek, zvýšíte jeho tvorbu častým přikládáním k oběma prsům

V případě, že kojení již není možné, je nadále v tomto období důležité mléko ve formě kvalitní náhrady mateřského mléka.

Proč kojit

 • Mateřské mléko poskytuje dítěti všechny potřebné výživné látky v dostatečném množství.
 • Kojením dítě získává i protilátky a další ochranné faktory zabraňující propuknutí nejrůznějších infekcí. Trpíte-li Vy nebo Váš partner nějakou alergií, třeba astmatem nebo ekzémy, může se dítě těmto alergiím s pomocí mateřského mléka bránit.
 • Mateřské mléko děti snadno tráví a vstřebávají, nezpůsobuje jim časté bolesti břicha či průjmy. Omezuje rovněž náchylnost dětí k zácpě.
 • Kojení je velice pohodlné – kojit lze kdykoli ve dne či v noci, není třeba nic připravovat.
 • Mateřské mléko je zdarma.
 • Díky kojení se Vaše děloha po porodu snáze vrátí do normální velikosti. Pokud v kojení pokračujete po několik měsíců, snáze se navrátíte k původní tělesné hmotnosti – kojením se spotřebuje přebytečný tuk, který si tělo pro účely kojení uchovalo.
 • Kojení je neocenitelná zkušenost pro Vás i dítě. Jeho prostřednictvím mezi vámi dvěma vzniká silné pouto.

Mohou všechny matky kojit?

Drtivá většina matek dokáže vyprodukovat dostatečné množství mateřského mléka pro potřeby svého dítěte.

Mateřské mléko je zároveň nejbezpečnější potravinou. Přesto existují výjimečné situace, v nichž kojení nemusí být bezpečné. Pokud matka užívá léky či drogy, mohou tyto látky proniknout do mléka v množství schopném uškodit zdraví dítěte. Pokud musíte brát nějaké léky, zeptejte se doktora, jestli můžete bezpečně kojit – pokud ne, můžete jej požádat o bezpečnější alternativu Vaší vlastní léčby.

Matky nesoucí virus HIV jsou ve vyspělých zemích od kojení zrazovány, riziko přenesení viru na dítě je při kojení mnohonásobně větší než při krmení z lahve.


Je kojení jednoduché?

Kojení je přírodním procesem, není však vždy úplně snadné. Pro Vás i Vaše dítě jde o novou zkušenost, budete proto možná potřebovat trochu trpělivosti a času na vyzkoušení různých technik, než se z kojení stane příjemná rutina. Trpíte-li úzkostnými stavy či dlouhodobě špatnou náladou, mléko nebude správně téci a Vaše dítě bude rovněž podrážděné.

Máte-li s kojením jakékoli potíže, promluvte si s porodní asistentkou, lékařem či poradkyní pro kojení. Jistě Vám poskytnou potřebnou podporu a informace.


Mám se stravovat jinak než normálně, když kojím své dítě?

Je důležité pravidelně jíst a vybírat si nutričně vyváženou stravu. Jezte a pijte, kdykoli cítíte potřebu – můžete cítit větší hlad a žízeň než obvykle, kojení totiž Vašemu tělu odčerpává značné množství kalorií a tekutin. Nevynechávejte jídla. Vaše tělo produkuje mléko 24 hodin denně a pokud nedostane adekvátní výživu, může se to negativně projevit na Vašem zdravotním stavu.

Nezapomeňte, že vše, co jíte a pijete, se v mateřském mléce může objevit. Pokud možno se vyhýbejte alkoholu a vyskytují-li se ve Vaší rodině alergie, nedoporučujeme po dobu kojení ani burské oříšky. Tím snížíte riziko alergie u dítěte v pozdějším věku, i když se tento jev případ od případu může lišit.

Přirozená podpora kojení

V rámci výživy můžete využít bylinný instanční nápoj  pro podporu kojení. Je obohacen mnoha bylinami, které jsou důležitým přínosem pro podporu tvorby mléka v mléčných žlázách. Pravidelným pitím instančního čaje Pro kojící maminky matka částečně pokryje zvýšenou potřebu tekutin.


Jak často mám dítě kojit a jak dlouho má kojení trvat?

Kojit byste měla, kdykoli to dítě potřebuje. Tak umožníte svému tělu produkovat mléko v potřebném množství. Novorozené děti nevydrží dlouho bez krmení, proto pijí malé množství mléka každou hodinu či dvě. Pauza mezi kojením se postupně prodlužuje a po týdnu či čtrnácti dnech se obyčejně ustálí na třech až čtyřech hodinách. V tomto věku je třeba kojit šestkrát až osmkrát denně.

Chuť dítěte k jídlu vzrůstá, množství vypitého mléka roste a naopak klesá frekvence kojení. Během rychlých růstových skoků ovšem dítě potřebuje zvláštní dávky potravy, proto může počet kojení během dne opětovně stoupnout.

Dítě samo může nejlépe rozhodnout o svých potřebách. Kojit lze pět minut i půl hodiny, záleží na tom, jaký má hlad a jak rychle pije.


Jak mám vědět, že mé dítě dostává dostatečné množství mléka?

Množství mléka, které dítě vypije, se může lišit kojení od kojení či den ode dne. Je-li dítě všeobecně spokojené, tj. přibírá-li na váze bez přikrmování, můžete si být jista, že nijak nestrádá nedostatkem mléka. Pokud máte pochybnosti, promluvte si s porodní asistentkou, lékařem či poradkyní pro kojení.


Kdy bych měla s kojením přestat?

Kojení pro dítě znamená ideální start do života. Můžete kojit, jak dlouho uznáte za vhodné – některé matky kojí jen pár týdnů či měsíců, jiné i rok či déle. Existují přesvědčivé důkazy, že minimálně tříměsíční kojení snižuje riziko bolestí břicha a problémů s dýcháním – blahodárný vliv kojení na zdraví dítěte lze tedy považovat za prokázaný.

Vyskytuje-li se v rodině atopický ekzém, doporučuje se kojení minimálně po dobu 4 – 6 měsíců a nejlépe ještě déle.

Některé matky mají pocit, že musí přestat s kojením při návratu do práce. To ovšem není nutné. V takovém případě můžete část mléka odstříkat, aby ji bylo možno dítěti podat během Vašeho pobytu v práci, nebo Vaše dítě může během této doby pít náhražku mateřského mléka. Doma pak můžete opět kojit.

Pokud máte pochybnosti, promluvte si s porodní asistentkou, lékařem či poradkyní pro kojení.


Co dělat, pokud nepřijde říhnutí?

„Tak pěkně odříhnout“ – jak často to říkají rodiče svému dítěti?

Dítě spolyká při pití pravidelně také vzduch, který se potom hromadí v žaludku. Protože dítě vzduch tlačí, musí ven, aby se mu ulevilo.

Důležité je neukládat dítě do postýlky dřív, než si odříhlo. V poloze na zádech se může do dýchacích cest při říhnutí dostat potrava, což je nebezpečné. Ale co dělat, pokud čekáme a čekáme a říhnutí nepřichází?

Tipy:

 • Položte dítě po jídle vzpřímeně k Vašemu rameni a lehce mu poklepávejte na záda.
 • Pokud si Vaše dítě odříhává obtížně, zkuste to se změnou polohy (například krátce na zádech nebo na břiše a potom znovu vzpřímeně).
 • Jemné hlazení na temeni může pomoct vyvolat říhnutí.
 • Některé děti si odříhnou až po delší době v postýlce. V tomto případě mu pod hlavu podložte tvrdší polštářek (např. podhlavník), tak aby leželo v úhlu cca. 30 stupňů.
 • Dítě položte radši na pravou stranu, aby bylo říhnutí v každém případě bezpečné. V zásadě pro říhnutí v postýlce platí: Nikdy neponechávejte bez dozoru!