Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přikrmování

11. 4. 2009

Obrázek přikrmování

Jak lze dítě naučit jíst lžící?

Vezměte si plastovou lžící – je teplejší a měkčí než kovová lžíce. Lžíce by měla být úzká a plochá, aby se dobře vešla do pusy dítěte.

Začněte prvním pokusem, když již Vaše dítě něco vypilo a je napůl syté. Hladové dítě by lžíci zlostně odmítlo!

K prvním pokusům zvolte sladkou mrkvovou nebo ovocnou přesnídávku.

Pokud dítě kaši odmítá, mohlo by to být kvůli nezvyklé tuhé konzistenci: Zkuste to se šťávou.

Trpělivost je velmi důležitá! Začněte s prvním pokusem teprve tehdy, pokud jste sami uvolnění!


Jak si dítě zvykne na příkrm?

Podle individuálního vývoje přestává mléčná výživa po 4. až 6. měsíci stačit. Odborníci na výživu doporučují nyní rozšíření jídelníčku o maso a zeleninu. Maso není pouze bohaté na bílkoviny, ale je také nejlepším zásobovatelem přírodním železem.

Nejlépe je začít s příkrmem v poledne. Dejte dítěti před kojením nebo láhví několik lžic zeleniny.. Pokud Vaše dítě zeleninu hned neakceptuje, neztrácejte trpělivost a zkuste to za několik dní.

Pokud se Vaše dítě naučilo jíst ze lžíce, můžete množství zvýšit až na celé jídlo (190g). Pokud si dítě zvyklo na zeleninu, přejděte na jídla se zeleninou a masem. Jako zákusek může být po jídle podávat několik lžic ovoce nebo jemné ovocné kaše..

Jako další krok je třeba nahradit kojení nebo krmení z láhve večer mléčnou kaší . Od 6. měsíce lze také přejít z odpolední mléčné svačiny na ovocno-obilnou kaši bez obsahu mléka.

Opravdu miminka potřebují maso?

Na jedné straně: maso je látka, po které jsou miminka fit a lze ji pouze obtížně nahradit.
Na druhé straně: Někteří rodiče jsou vzhledem ke kvalitě masa po sérii skandálů nejistí. Existuje však jedna cesta z tohoto dilematu.

Vědci v oblasti výživy se shodují: Asi od 6. měsíce potřebují děti maso. Po této době jsou již spotřebované zásoby železa, které si dítě ukládalo ještě v matčině těle, a musí ho nyní přijmout zvnějšku.

Ale proč právě železo z masa?

Tato látka se vyskytuje i v zelenině a obilí! Ale i zde se odborní na výživu dětí ve vysvětlení shodují: Maso dodává takové železo, které dětské tělo velmi snadno zpracovává.

Hned si asi položíte další otázku. Proč je železo tak důležité pro dobrý vývoj? Nemůžeme ho vypustit?

Pro dítě by měl nedostatek tohoto stopového prvku dopad na jeho zdraví. Železo je součástí červených krvinek, které transportují kyslík.

Důležité: Každá buňka velmi nutně potřebuje tento „vzduch“, pokud organizmus roste. Nedostatek železa způsobuje bledost a malátnost, popud ke zdravému vývoji jako by vymizel. Nejvíce kyslíku potřebují mozkové buňky. Také v hlavičce dítěte se toho bude dít méně, pokud bude chybět železo.

Ryby – jsou pro miminka také zdravé?

 Především díky nízkému obsahu tuku jsou mořské ryby velmi dobře stravitelné a přirozeným způsobem dodávají tělu jód.

Kromě toho dodávají životně důležité mastné kyseliny, bílkoviny, vitamíny a minerální látky. Od 8. měsíce jsou chutná jídla s rybou důležitou složkou pestré stravy dítěte. Děti s rizikem alergie by však v prvním roce ryby dostávat neměly.